zaloguj siê   |    zarejestruj siê   |    mapa strony   |
SmodCMS
Wersja archiwalna strony. Informacje znajdujace siê tutaj, mog¹ byæ nieaktualne. Zapraszamy na www.lukow.ug.gov.pl

¦wiadczenia rodzinne i wychowawcze

¦wiadczenia rodzinne przys³uguj±:

  1. obywatelom polskim;
  2. cudzoziemcom:
    1. do których stosuje siê przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego,
    2. je¿eli wynika to z wi±¿±cych Rzeczpospolit± Polsk± umów dwustronnych o zabezpieczeniu spo³ecznym,
    3. przebywaj±cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt sta³y, zezwolenia na pobyt rezydenta d³ugoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w zwi±zku z okoliczno¶ciami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1990, 1948 i 2066 oraz z 2017 r. poz. 60, 858 i 1543), lub w zwi±zku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchod¼cy lub ochrony uzupe³niaj±cej, je¿eli zamieszkuj± z cz³onkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    4. posiadaj±cym kartê pobytu z adnotacj± „dostêp do rynku pracy”, z wy³±czeniem obywateli pañstw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracê na terytorium pañstwa cz³onkowskiego na okres nieprzekraczaj±cy sze¶ciu miesiêcy, obywateli pañstw trzecich przyjêtych w celu podjêcia studiów oraz obywateli pañstw trzecich, którzy maj± prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.
    5. posiadaj±cym kartê pobytu z adnotacj± „dostêp do rynku pracy”, z wy³±czeniem obywateli pañstw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracê na terytorium pañstwa cz³onkowskiego na okres nieprzekraczaj±cy 6 miesiêcy, obywateli pañstw trzecich przyjêtych w celu podjêcia studiów lub pracy sezonowej oraz obywateli pañstw trzecich, którzy maj± prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.

¦wiadczenia rodzinne przys³uguj± osobom, o których mowa w ust. 2, je¿eli zamieszkuj± na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasi³kowy, w którym otrzymuj± ¶wiadczenia rodzinne, chyba ¿e przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego lub dwustronne umowy miêdzynarodowe o zabezpieczeniu spo³ecznym stanowi± inaczej.

Zasi³ek rodzinny przys³uguje, je¿eli dochód rodziny w przeliczeniu na osobê albo dochód osoby ucz±cej siê nie przekracza kwoty 674 z³.

Gdy cz³onkiem rodziny jest dziecko legitymuj±ce siê orzeczeniem o niepe³nosprawno¶ci lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci, zasi³ek rodzinny przys³uguje, je¿eli dochód rodziny w przeliczeniu na osobê albo dochód osoby ucz±cej siê nie przekracza kwoty 764 z³.

W przypadku gdy dochód rodziny przekracza kwotê 674 z³. PLN (764 PLN w przypadku niepe³nosprawno¶ci dziecka w rodzinie) pomno¿on± przez liczbê cz³onków danej rodziny o kwotê nie wy¿sz± ni¿ ³±czna kwota zasi³ków rodzinnych wraz z dodatkami przys³uguj±cych danej rodzinie w okresie zasi³kowym, na który jest ustalane prawo do tych ¶wiadczeñ, zasi³ek rodzinny wraz z dodatkami przys³uguje w kwocie ustalonej zgodnie z:

  1. W przypadku przekroczenia kwoty uprawniaj±cej dan± rodzinê do zasi³ku rodzinnego, zasi³ek rodzinny i dodatki do zasi³ku rodzinnego przys³uguj± w wysoko¶ci ró¿nicy miêdzy ³±czn± kwot± zasi³ków rodzinnych wraz z dodatkami, o której mowa powy¿ej, a kwot±, o któr± zosta³ przekroczony dochód rodziny.
  2. £±czn± kwotê zasi³ków rodzinnych wraz z dodatkami powy¿ej stanowi suma przys³uguj±cych danej rodzinie w danym okresie zasi³kowym:
  • zasi³ków rodzinnych podzielonych przez liczbê miesiêcy, na które danej rodzinie jest ustalane prawo do tych zasi³ków;
  • dodatków do zasi³ku rodzinnego:
    • w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego,
    • z tytu³u samotnego wychowywania dziecka,
    • z tytu³u wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
    • z tytu³u kszta³cenia i rehabilitacji dziecka niepe³nosprawnego podzielonych przez liczbê miesiêcy, na które danej rodzinie jest ustalane prawo do tych dodatków;
  • dodatków do zasi³ku rodzinnego,
    • z tytu³u urodzenia dziecka,
    • z tytu³u rozpoczêcia roku szkolnego,
    • z tytu³u dojazdów oraz zamieszkiwania poza miejscem zamieszkania podzielonych przez 12.

Prawo do zasi³ku rodzinnego i dodatków do tego zasi³ku przys³uguje:

  1. rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka.
  3. osobie ucz±cej siê (osoba pe³noletnia ucz±ca siê, niepozostaj±c± na utrzymaniu rodziców w zwi±zku z ich ¶mierci± lub z zas±dzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów.

Zasi³ek rodzinny przys³uguje osobie ucz±cej siê w szkole lub w szkole wy¿szej, jednak nie d³u¿ej ni¿ do ukoñczenia 24 roku ¿ycia.

Zasi³ek rodzinny przys³uguje osobom wymienionym w punktach 1 i 2, do ukoñczenia przez dziecko:

  • 18 roku ¿ycia,
  • nauki w szkole, jednak nie d³u¿ej ni¿ do ukoñczenia 21 roku ¿ycia,
  • 24 roku ¿ycia, je¿eli kontynuuje naukê w szkole lub w szkole wy¿szej i legitymuje siê orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci.

Zasi³ek rodzinny nie przys³uguje je¶li:

  1. dziecko lub osoba ucz±ca siê pozostaj± w zwi±zku ma³¿eñskim,
  2. dziecko lub osoba ucz±ca siê zosta³a umieszczona umieszczone w instytucji zapewniaj±cej ca³odobowe utrzymanie albo w rodzinie zastêpczej,
  3. dziecko lub osoba ucz±ca siê jest uprawniona do zasi³ku rodzinnego na w³asne dziecko,
  4. cz³onkom rodziny przys³uguje na dziecko zasi³ek rodzinny za granic±, chyba ¿e przepisy o koordynacji zabezpieczenia spo³ecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu spo³ecznym stanowi± inaczej.

Zasi³ek rodzinny nie przys³uguje równie¿ je¶li osobie samotnie wychowuj±cej dziecko nie zosta³o zas±dzone ¶wiadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, chyba, ¿e:

  1. drugi z rodziców dziecka nie ¿yje,
  2. ojciec dziecka jest nieznany,
  3. powództwo o ustalenie ¶wiadczenia alimentacyjnego od drugie z rodziców dziecka zosta³o oddalone,
  4. s±d zobowi±za³ jednego z rodziców do ponoszenia ca³kowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowi±za³ drugiego z rodziców do ¶wiadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka.

Wysoko¶æ zasi³ku rodzinnego wynosi miesiêcznie:

  1. 95,00 z³ na dziecko w wieku do ukoñczenia 5 roku ¿ycia,
  2. 124,00 z³ na dziecko w wieku powy¿ej 5 roku ¿ycia do ukoñczenia 18 roku ¿ycia,
  3. 135,00 z³ na dziecko powy¿ej 18 roku ¿ycia do ukoñczenia 24 roku ¿ycia.

Zasi³ek rodzinny ma na celu czê¶ciowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Dodatki do zasi³ku rodzinnego przys³uguj± tylko osobom uprawnionym do zasi³ku rodzinnego.

  • wysoko¶æ dodatku do zasi³ku rodzinnego z tytu³u samotnego wychowywania dziecka, o którym mowa w art. 11a ustawy, wynosi 193,00 z³ miesiêcznie na dziecko, nie wiêcej jednak ni¿ 386,00 z³ na wszystkie dzieci;
  • wysoko¶æ dodatku do zasi³ku rodzinnego z tytu³u wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, o którym mowa w art. 12a ustawy, wynosi 95,00 z³ miesiêcznie na trzecie i na nastêpne dzieci uprawnione do zasi³ku rodzinnego;
  • wysoko¶æ dodatku do zasi³ku rodzinnego z tytu³u kszta³cenia i rehabilitacji dziecka niepe³nosprawnego, o którym mowa w art. 13 ustawy, wynosi:
    • 90,00 z³ miesiêcznie na dziecko w wieku do ukoñczenia 5. roku ¿ycia,
    • 110,00 z³ miesiêcznie na dziecko w wieku powy¿ej 5. roku ¿ycia do ukoñczenia 24. roku ¿ycia;
    • wysoko¶æ dodatku do zasi³ku rodzinnego z tytu³u podjêcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, o którym mowa w art. 15 ustawy, wynosi:
    • 113,00 z³ miesiêcznie na dziecko w zwi±zku z zamieszkiwaniem w miejscowo¶ci, w której znajduje siê siedziba szko³y ponadgimnazjalnej lub szko³y artystycznej, w której realizowany jest obowi±zek szkolny i obowi±zek nauki, a tak¿e szko³y podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby ucz±cej siê, legitymuj±cej siê orzeczeniem o niepe³nosprawno¶ci lub o stopniu niepe³nosprawno¶ci,
    • 69,00 z³ miesiêcznie na dziecko w zwi±zku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowo¶ci, w której znajduje siê siedziba szko³y, w przypadku dojazdu do szko³y ponadgimnazjalnej, a tak¿e szko³y artystycznej, w której realizowany jest obowi±zek szkolny i obowi±zek nauki w zakresie odpowiadaj±cym nauce w szkole ponadgimnazjalnej.

 

Wiecej informacji na temat ¦wiadczeñ Rodzinnych - kliknij i przeczytaj

 

¦wiadczenie wychowawcze przys³uguj±:

Prawo do ¶wiadczenia wychowawczego przys³uguje:

  1. obywatelom polskim;
  2. cudzoziemcom:
    1. do których stosuje siê przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego,
    2. je¿eli wynika to z wi±¿±cych Rzeczpospolit± Polsk± dwustronnych umów miêdzynarodowych o zabezpieczeniu spo³ecznym,
    3. przebywaj±cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w zwi±zku z okoliczno¶ciami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1990, 1948 i 2066 oraz z 2017 r. poz. 60, 858 i 1543), je¿eli zamieszkuj± z cz³onkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    4. posiadaj±cym kartê pobytu z adnotacj± „dostêp do rynku pracy”, je¿eli zamieszkuj± z cz³onkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wy³±czeniem obywateli pañstw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracê na terytorium pañstwa cz³onkowskiego na okres nieprzekraczaj±cy sze¶ciu miesiêcy, obywateli pañstw trzecich przyjêtych w celu podjêcia studiów oraz obywateli pañstw trzecich, którzy maj± prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.
    5. posiadaj±cym kartê pobytu z adnotacj± „dostêp do rynku pracy”, je¿eli zamieszkuj± z cz³onkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wy³±czeniem obywateli pañstw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracê na terytorium pañstwa cz³onkowskiego na okres nieprzekraczaj±cy sze¶ciu miesiêcy, obywateli pañstw trzecich przyjêtych w celu podjêcia studiów lub pracy sezonowej oraz obywateli pañstw trzecich, którzy maj± prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.

Prawo do ¶wiadczenia wychowawczego przys³uguje osobom, je¿eli zamieszkuj± na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim maj± otrzymywaæ ¶wiadczenie wychowawcze, chyba ¿e przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego lub dwustronne umowy miêdzynarodowe o zabezpieczeniu spo³ecznym stanowi± inaczej

Celem ¶wiadczenia wychowawczego jest czê¶ciowe pokrycie wydatków zwi±zanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opiek± nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb ¿yciowych. 

¦wiadczenie wychowawcze przys³uguje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka do dnia ukoñczenia przez dziecko 18. roku ¿ycia w wysoko¶ci 500,00 z³ miesiêcznie na dziecko w rodzinie.

W przypadku urodzenia dziecka albo ukoñczenia przez dziecko 18. roku ¿ycia kwotê ¶wiadczenia wychowawczego przys³uguj±c± za niepe³ny miesi±c ustala siê, dziel±c kwotê tego ¶wiadczenia przez liczbê wszystkich dni kalendarzowych w tym miesi±cu, a otrzyman± kwotê mno¿y siê przez liczbê dni kalendarzowych, za które to ¶wiadczenie przys³uguje. Kwotê ¶wiadczenia wychowawczego przys³uguj±c± za niepe³ny miesi±c zaokr±gla siê do 10 groszy w górê.

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem s±du, jest pod opiek± naprzemienn± obydwojga rodziców rozwiedzionych, ¿yj±cych w separacji lub ¿yj±cych w roz³±czeniu sprawowan± w porównywalnych i powtarzaj±cych siê okresach, kwotê ¶wiadczenia wychowawczego ustala siê ka¿demu z rodziców w wysoko¶ci po³owy kwoty przys³uguj±cego za dany miesi±c ¶wiadczenia wychowawczego.

¦wiadczenie wychowawcze nie przys³uguje, je¿eli:

  1. dziecko pozostaje w zwi±zku ma³¿eñskim;
  2. dziecko zosta³o umieszczone w instytucji zapewniaj±cej ca³odobowe utrzymanie albo w pieczy zastêpczej;
  3. pe³noletnie dziecko ma ustalone prawo do ¶wiadczenia wychowawczego na w³asne dziecko;
  4. cz³onkowi rodziny przys³uguje za granic± na dziecko ¶wiadczenie o podobnym charakterze do ¶wiadczenia wychowawczego, chyba ¿e przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego lub dwustronne umowy miêdzynarodowe o zabezpieczeniu spo³ecznym stanowi± inaczej.

¦wiadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przys³uguje, je¿eli osobie samotnie wychowuj±cej dziecko nie zosta³o ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, ¶wiadczenie alimentacyjne na podstawie tytu³u wykonawczego pochodz±cego lub zatwierdzonego przez s±d, chyba ¿e:

  1. drugie z rodziców dziecka nie ¿yje;
  2. ojciec dziecka jest nieznany;
  3. powództwo o ustalenie ¶wiadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zosta³o oddalone;
  4. s±d zobowi±za³ jedno z rodziców do ponoszenia ca³kowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowi±za³ drugiego z rodziców do ¶wiadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
  5. dziecko, zgodnie z orzeczeniem s±du, jest pod opiek± naprzemienn± obojga rodziców sprawowan± w porównywalnych i powtarzaj±cych siê okresach. 

 

Wiecej informacji na temat ¦wiadczeñ Wychowawczych - kliknij i przeczytaj