Pomoc spo³eczna
ZASADY KORZYSTANIA Z POMOCY SPO£ECZNEJ
Pomoc spo³eczna jest instytucj± polityki spo³ecznej pañstwa, maj±c± na celu umo¿liwienie osobom i rodzinom przezwyciê¿anie trudnych sytuacji ¿yciowych, których nie s± one w stanie pokonaæ, wykorzystuj±c w³asne uprawnienia, zasoby i mo¿liwo¶ci. Potrzeby osób i rodzin korzystaj±cych z pomocy powinny zostaæ uwzglêdnione je¿eli odpowiadaj± celom i mieszcz± siê w mo¿liwo¶ciach pomocy spo³ecznej. Pomocy spo³ecznej udziela siê w szczególno¶ci z powodu (art. 7 ustawy o pomocy spo³ecznej):
- ubóstwa,
- sieroctwa,
- bezdomno¶ci,
- bezrobocia,
- niepe³nosprawno¶ci,
- d³ugotrwa³ej lub ciê¿kiej choroby,
- przemocy w rodzinie,
- potrzeba ochrony ofiar handlu lud¼mi,
- potrzeby ochrony macierzyñstwa lub wielodzietno¶ci,
- bezradno¶ci w sprawach opiekuñczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zw³aszcza w rodzinach niepe³nych lub wielodzietnych,
- trudno¶ci w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchod¼cy lub ochronê uzupe³niaj±c±,
- trudno¶ci w przystosowaniu do ¿ycia po zwolnieniu z zak³adu karnego,
- alkoholizmu lub narkomanii,
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
- klêski ¿ywio³owej lub ekologicznej.
Prawo do ¶wiadczeñ przys³uguje osobom i rodzinom w przypadku wystêpowania jednej z powy¿szych okoliczno¶ci, a których dochód na osobê w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego okre¶lonego w art. 8 ustawy o pomocy spo³ecznej:
- osobie samotnie gospodaruj±cej, której dochód nie przekracza kwoty 634 z³.,
- osobie w rodzinie - której dochód nie przekracza kwoty 514 z³.,
- rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobê w rodzinie
W systemie pomocy spo³ecznej przez rodzinê rozumie siê osoby spokrewnione i niespokrewnione, pozostaj±ce w faktycznym zwi±zku, wspólnie zamieszkuj±ce i gospodaruj±ce.
Osobie odbywaj±cej karê pozbawienia wolno¶ci nie przys³uguje prawo do ¶wiadczeñ z pomocy spo³ecznej. Osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza siê prawo do ¶wiadczeñ z pomocy spo³ecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela siê ¶wiadczeñ (art. 13 ustawy o pomocy spo³ecznej). Do skazanych odbywaj±cych karê pozbawienia wolno¶ci w systemie dozoru elektronicznego nie stosuje sie powy¿szego artyku³u. Osoby takie maja prawo do uzyskania pomocy (ustawa z dnia 7 wrze¶nia 2007r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolno¶ci poza zak³adem karnym w systemie dozoru elektronicznego, art. 5a)
FORMY POMOCY
¦wiadczenia pieniê¿ne
- zasi³ek sta³y,
- zasi³ek okresowy,
- zasi³ek celowy i specjalny zasi³ek celowy,
- zasi³ek i po¿yczka na ekonomiczne usamodzielnienie,
- pomoc na usamodzielnienie oraz kontynuacjê nauki,
- ¶wiadczenie pieniê¿ne na utrzymanie i pokrycie wydatków zwi±zanych z nauka jêzyka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchod¼cy, ochronê uzupe³niaj±c± lub zezwolenie na pobyt czasowy,
- wynagrodzenie nale¿ne opiekunowi z tytu³u sprawowania opieki przyznane przez s±d
¦wiadczenia niepieniê¿ne
- praca socjalna,
- bilet kredytowany,
- sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne,
- sk³adki na ubezpieczenie spo³eczne,
- pomoc rzeczowa, w tym na ekonomiczne usamodzielnienie,
- sprawienie pogrzebu,
- poradnictwo specjalistyczne,
- interwencja kryzysowa,
- schronienie,
- posi³ek,
- niezbêdne ubranie,
- us³ugi opiekuñcze w miejscu zamieszkania, w o¶rodkach wsparcia oraz w rodzinnych domach pomocy,
- specjalistyczne us³ugi opiekuñcze w miejscu zamieszkania oraz w o¶rodkach wsparcia,
- mieszkanie chronione,
- pobyt i us³ugi w domu pomocy spo³ecznej,
- pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym mieszkaniu chronionym, pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, pomoc na zagospodarowanie – w formie rzeczowej dla osób usamodzielnianych
Zasi³ek sta³y przys³uguje:
- pe³noletniej osobie samotnie gospodaruj±cej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub ca³kowicie niezdolnej do pracy, je¿eli jej dochód jest ni¿szy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodaruj±cej tj. 634,00 z³.,
- Pe³noletniej osobie pozostaj±cej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub ca³kowicie niezdolnej do pracy, je¿eli jej dochód, jak równie¿ dochód na osobê w rodzinie s± ni¿sze od kryterium dochodowego na osobê w rodzinie tj. poni¿ej 514,00 z³. Wysoko¶æ zasi³ku sta³ego zale¿na jest od dochodu osoby lub rodziny. Maksymalna kwota zasi³ku sta³ego wynosi 604,00 z³. Kwota zasi³ku sta³ego nie mo¿e byæ ni¿sza ni¿ 30,00 z³. miesiêcznie.
Zasi³ek okresowy
przys³uguje w szczególno¶ci ze wzglêdu na : d³ugotrwa³± chorobê, niepe³nosprawno¶æ, bezrobocie, mo¿liwo¶æ utrzymania lub nabycia uprawnieñ do ¶wiadczeñ z innych systemów zabezpieczenia spo³ecznego:
- osobie samotnie gospodaruj±cej, której dochód jest ni¿szy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodaruj±cej tj. 634,00 z³.;
- rodzinie, której dochód jest ni¿szy od kryterium dochodowego rodziny tj. 514,00 z³. x ilo¶æ osób w rodzinie.
Kwota zasi³ku okresowego nie mo¿e byæ ni¿sza ni¿ 20,00 z³. miesiêcznie.
Zasi³ek celowy
przyznaje siê w celu zaspokojenia niezbêdnej potrzeby w szczególno¶ci na pokrycie czê¶ci lub ca³o¶ci kosztów zakupu ¿ywno¶ci, leków i leczenia, opa³u, odzie¿y, niezbêdnych przedmiotów u¿ytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a tak¿e kosztów pogrzebu.
- ¦wiadczenie mo¿e byæ przyznane równie¿ osobie lub rodzinie, które ponios³y straty w wyniku zdarzenia losowego, klêski ¿ywio³owej lub ekologicznej,
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie lub rodzinie o dochodach przekraczaj±cych kryterium dochodowe mo¿e zostaæ przyznany specjalny zasi³ek celowy.
Pomoc w formie posi³ku przyznawana jest na podstawie rz±dowego programu wieloletniego „Pomoc pañstwa w zakresie do¿ywiania” i przys³uguje nieodp³atnie osobom i rodzinom, w szczególno¶ci dzieciom do 7 roku ¿ycia, uczniom do czasu ukoñczenia szko³y ponadpodstawowej oraz osobom samotnym, w podesz³ym wieku, chorym lub niepe³nosprawnym, u których dochód osoby samotnie gospodaruj±cej lub dochód na osobê w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego wynosz±cego odpowiednio dla osoby samotnie gospodaruj±cej - 634,00 z³, dla osoby w rodzinie – 514,00 z³.
Us³ugi opiekuñcze i specjalistyczne us³ugi opiekuñcze przys³uguj± osobie samotnej lub osobie samotnie gospodaruj±cej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a rodzina , a tak¿e wspólnie niezamieszkuj±cy ma³¿onek, wstêpni, zstêpni nie mog± jej zapewniæ.
- Us³ugi opiekuñcze obejmuj± pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb ¿yciowych, opiekê higieniczn±, zalecan± przez lekarza pielêgnacjê oraz, w miarê mo¿liwo¶ci, zapewnienie kontaktów z otoczeniem,
- Specjalistyczne us³ugi opiekuñcze s± us³ugami dostosowanymi do szczególnych potrzeb wynikaj±cych z rodzaju schorzenia lub niepe³nosprawno¶ci, ¶wiadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Domy pomocy spo³ecznej
- Prawo do umieszczenia w domu pomocy spo³ecznej przys³uguje osobie wymagaj±cej ca³odobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepe³nosprawno¶ci, niemog±cej samodzielnie funkcjonowaæ w codziennym ¿yciu, której nie mo¿na zapewniæ niezbêdnej pomocy w formie us³ug opiekuñczych.
Powy¿sze informacje - dokument PDF - kliknij