zaloguj siê   |    zarejestruj siê   |    mapa strony   |
SmodCMS
Wersja archiwalna strony. Informacje znajdujace siê tutaj, mog¹ byæ nieaktualne. Zapraszamy na www.lukow.ug.gov.pl

 

Plener fotograficzny „Rezerwat Jata - nieznany l±d” - ralacja

W dniach 17 - 18 pa¼dziernika 2011 roku na terenie rezerwatu przyrody Jata, za zgod± Regionalnego Dyrektora Ochrony ¦rodowiska w Lublinie, odby³ siê plener fotograficzny. Patronat honorowy przedsiêwziêcia objêli Burmistrz Miasta £uków Dariusz Szustek, Wójt Gmin £uków Mariusz Osiak oraz Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, a patronat medialny: Radio Lublin, podlasie24.pl oraz lukow2020.pl.

Na zaproszenie organizatorów: Roberta Wysokiñskiego, Paw³a Prze¼dziaka i Krzysztofa Fornala odpowiedzia³o wiele osób pasjonuj±cych siê fotografi± oraz przyrod±. Podczas dwudniowego pleneru wszyscy oni mieli okazjê fotografowaæ tajemnicze i czasami nie odkryte jeszcze miejsca Jaty.

W plenerze udzia³ wziêli:

Maryla Bajda - od lat pasjonat fotografii. Mo¿e pochwaliæ siê publikacj± zdjêæ na ³amach prasy oraz telewizji TVN.

Marcin Jakubiak - przedsiêbiorca. „Urzeka mnie piêkno rezerwatu. Miejsce odleg³e od codziennego zgie³ku, prêdko¶ci, obowi±zków. A zarazem tak bliskie, na wyci±gniêcie rêki. Historia tych miejsc, patriotyczna, tak bardzo Polska, rozbudza wyobra¼niê, sprawia, ¿e podziwiam moich rodaków za ich bohaterstwo” stwierdzi³ po plenerze.

Jaros³aw Kurzawa - fotoreporter portalu podlasie24.pl. „Ciekawo¶æ i tajemniczo¶æ rezerwatu, poznanie natury i wspólne fotografowanie ze znawcami przyrody” by³y zachêt± bycia na plenerze.

Magdalena Mateñko - plastyk, absolwentka wydzia³u artystycznego UMCS w Lublinie. „Nie mog³am nie skorzystaæ z okazji fotografowania czego¶, co mo¿na zobaczyæ ju¿ tylko w nielicznych miejscach. Poza tym przyroda, to bardzo wdziêczny model: nie kreuje siê przed obiektywem i nie krytykuje za z³e ujêcia. Jest zawsze gotowa do wspó³pracy i pe³na niespodzianek…” wskaza³a.

Maciej To³wiñski - fotografik, malarz, grafik komputerowy, wspó³twórca Galerii Sztuki Wspó³czesnej w Siedlcach. Jak stwierdza „chêæ dialogu z przyrod±… chêæ skonfrontowania siê z trudnym do sfotografowania tematem… odkrycie piêkna…” zachêci³y Go do udzia³u w plenerze. „Odkrywaj±c Jatê, tereny tak blisko po³o¿one moich rodzinnych stron, odkrywam swoje korzenie, swoje pochodzenie, odkrywam siebie...” dodaje.

Piotr To³wiñski - magister sztuki ³ódzkiej PWSFTviT, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w swoim dorobku maj±cy udzia³ w szeregu wystaw indywidualnych, m.in. w Polsce, we Francji, na Bia³orusi, na Litwie, czy na Wêgrzech.

Krzysztof Fornal - radny Powiatu £ukowskiego, twórca 17,5 km trasy rowerowej w rezerwacie Jata oraz infrastruktury jej towarzysz±cej, w tym „Rancza pod bocianami”. Jak zauwa¿a: „Tajemniczo¶æ i niesamowito¶æ rezerwatu, okraszona urokliwym piêknem otaczaj±cej fauny i flory, a przy tym unosz±cy siê po¶ród lasów duch lokalnej, momentami tragicznej, historii sprawi³y, ¿e nie mog³o mnie zabrakn±æ w¶ród uczestników pleneru”.

Robert Wysokiñski - operator kamery, mi³o¶nik przyrody i historii. Z pasj± mówi o rezerwacie: „Zawsze kiedy stajê tu, twarz± w twarz z dzik± przyrod±, kiedy wydaje mi siê, ¿e wiem ju¿ tak wiele o tym miejscu, wtedy Jata odkrywa przede mn± kolejne, ma³e i du¿e, tajemnice. Po raz dalszy fascynuje, ale i onie¶miela. Jata to jedno z nielicznych miejsc, gdzie mo¿na uciec od chaosu cywilizacji, to kraina cichych lasów i bagien, gdzie przyroda rz±dzi swoimi prawami, w które nie wolno nam ingerowaæ. Nale¿y powtórzyæ za B³. Janem Paw³em II, ¿e: "Piêkno tej ziemi sk³ania mnie do wo³ania o jej zachowanie dla przysz³ych pokoleñ...”

Obecni byli tak¿e:

Marek Domañski, w³a¶ciciel portalu lukow2020.pl., Zbigniew G³êbicki, Pawe³ Prze¼dziak, znany, ceniony fotografik, Piotr Prze¼dziak oraz Daniel Strzeliñski, cz³onek siedleckiej Grupy Twórczej FOTOGRAM.

Pomoc± przy zwiedzaniu i fotografowaniu le¶nych ostêpów s³u¿y³ Grzegorz Uss - Le¶niczy Le¶nictwa Jata, autor strony internetowej: www.rezerwatjata.pl. Jego bogata wiedza o rezerwacie i sposób jej przekazywania sk³ania turystów do przemy¶leñ dotycz±cych bogatej przyrody i historii.

Wa¿nym punktem dnia by³o oddanie przez uczestników pleneru ho³du ¿o³nierzom walcz±cym w latach 1939-1945 w lasach rezerwatu o niepodleg³± Polskê. Z³o¿ono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem ¿o³nierzy Armii Krajowej nieopodal miejsca, w którym w czasie okupacji znajdowa³ siê obóz partyzancki.

W tej symbolicznej chwili pamiêci na zaproszenie organizatorów obecni byli Jan Dêbski oraz Ryszard Grafik, kombatanci Armii Krajowej, których obóz stacjonowa³ w lasach rezerwatu Jata.

Wieczorem, po pierwszym dniu pleneru, na „Ranczu pod bocianami” w ¯d¿arach, rozpalono ognisko. Go¶cie, a w¶ród nich: Burmistrz Miasta £uków Dariusz Szustek, Z-ca Burmistrza Miasta £uków Marcin Mateñko, Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, Wójt Gminy £uków Mariusz Osiak, Przewodnicz±cy Rady Gminy £uków Tadeusz Federczyk, Radna Rady Gminy £uków El¿bieta Dynek oraz Kazimierz Jakubiak, razem z uczestnikami wys³uchali wielu ciekawych historii i wspomnieñ kombatantów Armii Krajowej.

Po noclegu, który mia³ miejsce w miejscowej ¦wietlicy Wiejskiej, nastêpnego ranka, wczesnym ¶witem uczestnicy wyruszyli na kolejny dzieñ fotografowania.

Owocem pleneru i trudu jego uczestników bêdzie z pewno¶ci± wiele intryguj±cych fotografii, które zostan± zaprezentowane szerokiej publiczno¶ci podczas wystawy poplenerowej. Jej miejscem bêd± zapewne sale konferencyjne Urzêdu Miasta £uków, Urzêdu Gminy £uków oraz Urzêdu Gminy Stanin. Organizatorzy ju¿ dzi¶ na ni± zapraszaj±, o terminie i miejscu otwarcia niezw³ocznie informuj±c.

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

Gmina £uków

I rz±d od lewej:

Marcin Jakubiak, Robert Wysokiñski, kombatanci AK Jan Dêbski i Ryszard Grafik z ma³¿onk±,  Piotr Prze¼dziak, Jaros³aw Kurzawa.

II rz±d od lewej:

Daniel Strzaliñski, Maciej To³wiñski, Krzysztof Fornal, Marek Domañski, Grzegorz Uss - le¶niczy Le¶nictwa Jata, Pawe³ Prze¼dziak, Zbigniew G³êbicki.

III rz±d od lewej:

Piotr To³wiñski, Maryla Bajda.

Opublikowano dnia: 2011-10-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2011-10-19
| Wróæ do listy artyku³ów