Święto Wojska Polskiego
Na cmentarzu wojennym w Łukowie odbyły się coroczne obchody Święta Wojska Polskiego w 104 rocznicę Bitwy Warszawskiej znanej jako „Cud nad Wisłą”. Rozpoczęło je wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Polową Mszę św. celebrował wicedziekan dekanatu łukowskiego drugiego ks. Tomasz Duda – proboszcz parafii pw. Św. Brata Alberta w Łukowie w asyście dziekanów łukowskich dekanatów.
Świecką część uroczystości rozpoczęło wręczenie medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” księdzu prałatowi Tadeuszowi Dziędze. Medal przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek władz Gminy Kąkolewnica wręczył dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Maciej Buczyński. Senator RP Stanisław Gogacz i Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak w swoich wystąpieniach poruszyli historyczny aspekt uroczystości oraz złożyli życzenia żołnierzom w dniu ich święta. Listy do organizatorów i uczestników wydarzenia skierowali również Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski. Uroczystości patriotyczne zakończyło złożenia kwiatów pod obeliskiem wojny polsko bolszewickiej i odegranie na trąbce utworu pt. „Śpij kolego”.
Wszyscy uczestnicy święta mogli się poczęstować grochówką wojskową ugotowaną przez strażaków z Nurzyny oraz obejrzeć wystawę umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego przygotowaną przez Łukowskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Jonniku.
W uroczystości, która odbyła się z udziałem pocztów sztandarowych, uczestniczyli senator RP Stanisław Gogacz, służby mundurowe, przedstawiciele władz samorządowych, partii politycznych, instytucji, organizacji społecznych, stowarzyszeń i związków oraz szkoły i placówki oświatowe.
Organizatorami wydarzenia byli Gmina Łuków i Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Wsparcia organizatorom udzielili: Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie, Miasto Łuków, Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie, żołnierze z poligonu lotniczego Jagodne z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym, panowie Anton Fartusznyj i Paweł Ryszard Znój z Łukowskiego Ośrodka Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie, Ochotnicze Straże Pożarne w Zalesiu, Dąbiu, Sięciaszce Pierwszej i Sięciaszce Drugiej, Ryżkach i w Nurzynie, Firma Łukpasz, Orkiestra Dęta Łukowskiego Towarzystwa Muzycznego imienia Antoniego Próchniewicza, Łukowskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Jonniku, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Katolickie Radio Podlasie, portal podlasie24.pl, Telewizja Łuków Master.tv, portal łuków.tv.
Fot. P. Przeździak