Narodowe Czytanie 2018 w Gminie Łuków
Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie po raz szósty przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, ogłoszonej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Powieścią czytaną podczas tegorocznej edycji było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Prezydent w liście skierowanym z tej okazji tak umotywował tegoroczną lekturę:
W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej.
Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi. Niech z kart jego powieści przemówią do nas i ożyją na nowo dyskusje o wymarzonych „szklanych domach” i sielska atmosfera Nawłoci. Ale nade wszystko niech Przedwiośnie przypomina o stale aktualnej potrzebie budowania Polski opartej na zasadach sprawiedliwości, równości i solidarności, które są najmocniejszym fundamentem siły i bezpieczeństwa państwa i narodu.
Podobnie, jak w poprzednich latach, akcja Narodowego Czytania zorganizowana została w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Mieszkańcy DPS wystąpili w spektaklu, nawiązującym do 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Z tekstem Przedwiośnia zmierzyli się:
- poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski,
- starosta łukowski Janusz Kozioł
- sekretarz powiatu łukowskiego Jerzy Siwiec
- zastępca wójta Gminy łuków Wojciech Szczygieł
- radny Gminy Łuków Jarosław Michalak
- dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach Wojciech Pogodziński
- emerytowany kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Zofia Jezierska
- bibliotekarka Renata Niewęgłowska
- bibliotekarka Marta Ponikowska
- bibliotekarka Henryka Sadło
- bibliotekarka Danuta Soćko