VI Dożynki w Gminie Łuków
Tegoroczne Dożynki w Gminie Łuków rozpoczął korowód dożynkowy, na przedzie którego jechali starostowie dożynkowi – państwo Anita i Tomasz Turscy dorożką powożoną przez pana Jarosława Oklińskiego ze Stajni „Turze Rogi”. Za nimi reprezentanci 19 miejscowości prezentowali wieńce przygotowane na uroczystość dożynkową. Po prezentacji każdej z miejscowości, odbyła się msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, celebrowana przez ks. prałata Antoniego Pietruszkę – proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie.
Dożynki to święto rolników, czas, w którym w sposób szczególny podkreślany jest trud i wartość rolniczej pracy i składane są podziękowania za ten trud. Tak było również w Gminie Łuków. Specjalne podziękowania z rąk Wójta – Mariusz Osiaka, przewodniczącego Rady Gminy – Tadeusza Federczyka i posła elekta na Sejm RP - Krzysztofa Głuchowskiego oraz upominki z rąk Renaty Kozyra – Wojtasik z firmy Concordia Polska – ich sponsora, odebrali rolnicy, których gospodarstwa w sposób szczególny zasługują na wyróżnienie. Są to: Zofia i Dariusz Markiewiczowie z Aleksandrowa, Ewa i Zygmunt Dołęgowie z Biard, Anna i Piotr Izdebscy z Czerśli, Teresa i Andrzej Sadłowie z Dąbia, Jadwiga i Dariusz Grochowscy z Dminina, Paweł Goławski z Gołaszyna, Anna i Roman Domańscy z Gołąbek, Marzena i Tomasz Moskwiakowie z Gręzówki, Marlena i Andrzej Siekierzyńscy z Jezior, Bożena i Andrzej Matysiakowie z Jadwisina, Danuta i Zdzisław Celińscy z Karwacza, Teresa i Waldemar Włoczewscy z Klimek, Bożena i Henryk Wereszczyńscy z Krynki, Emilia i Mariusz Szmulikowie z Kownatek, Antoni Koper z Ławek, Anna i Piotr Szczygielscy z Łazów, Agnieszka i Michał Wielgoszowie z Malcanowa, Robert Rzewuski z Podgaja, Zenona i Zbigniew Krasuscy z Ról, Danuta i Adam Sosnowscy z Ryżek, Stanisław Rzymowski z Rzymów Rzymków, Jan Milewski z Rzymego Lasu, Anna i Zbigniew Sadłowie z Sięciaszki Pierwszej, Piotr Kiryła z Sięciaszki Drugiej, Barbara i Sławomir Śledziowie ze Strzyżewa, Marianna i Stanisław Domańscy z Suchocina, Ludwik Osypiński z Sulejów, Zofia i Zygmunt Świderscy ze Świdrów, Wioletta i Paweł Szczygielscy ze Szczygłów Dolnych, Beata i Waldemar Sosnowscy ze Szczygłów Górnych, Beata i Feliks Żurawscy z Turzych Rogów, Marta i Marek Domańscy z Wagramu, Wiesław Szczygielski z Wólki Świątkowej, Romualda i Stanisław Goławscy z Zarzecza Łukowskiego, Sylwia i Tadeusz Świderscy z Zalesia, Tomasz Bulak ze Żdżar. Serdeczne słowa do rolników skierowali także senator RP – Stanisław Gogacz, przewodniczący Rady Miasta Łuków – Krzysztof Jodełko i radny Rady Gminy Łuków – Sławomir Dębiński. List Wojewody Lubelskiego Wojciecha Wilka odczytał obecny na uroczystości dyrektor Biura Informatyki i Obsługi Urzędu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Wojciech Wołoch. Uroczystości dożynkowe były okazją do uhonorowania odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” osób, które przyczyniły się do rozwoju samorządu lokalnego na terenie województwa lubelskiego. Odznakę z rąk dyrektora Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie Radosława Dudzińskiego odebrali Tadeusz Federczyk i Krzysztof Głuchowski.
W części artystycznej wystąpili uczniowie ze szkoły filialnej w Turzych Rogach, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Gminy Łuków oraz zespoły wokalne działające na terenie Gminy: „Zalesianki”, „Kumpele”, „Niezapominajki”, „Jagódki” i kapela „Zorza”. Wiersze nawiązujące do trudu rolniczej pracy zaprezentowały Bogumiła Rozwadowska kierująca zespołem „Niezapominajki” i Janina Krasuska z zespołu „Zalesianki”. Do swoich stoisk promocyjnych zapraszali: Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie „Ryżkowiacy” z Ryżek, Rada Sołecka z Jezior, Koło Gospodyń Wiejskich „Kumpele” z Gręzówki, Koło Gospodyń Wiejskich „Zalesianki” z Zalesia, Rada Sołecka z Sięciaszki Pierwszej, Rada Sołecka z Gołąbek, Koło Gospodyń Wiejskich z Biard, Koło Gospodyń Wiejskich z Turzych Rogów, Rada Sołecka z Krynki, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Dąbie, Rada Sołecka ze Strzyżewa, Rada Sołecka ze Szczygłów Górnych, Rada Sołecka z Łazów, Koło Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” z Dminina, Rada Sołecka z Sulejów, a także Stowarzyszenie Twórców i Artystów Gminy Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Zespół Doradztwa Rolniczego w Łukowie.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, pierwsze miejsce zdobył wieniec przygotowany przez KGW i Radę Sołecką z Turzych Rogów, zaś konkurs na stoisko promocyjne wygrało KGW z Biard.
Dożynki zakończyła zabawa przy muzyce zespołu „Craters”.
Tegoroczne Dożynki w Gminie Łuków odbyły się już po raz szósty. Ich organizatorami było sołectwo Turze Rogi oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie i Gmina Łuków. Duży wkład pracy w ich przygotowanie włożyli mieszkańcy sołectwa zrzeszeni w Radzie Sołeckiej, Lokalnym Stowarzyszeniu Rozwoju „Nasza Mała Ojczyzna”, Ludowym Zespole Sportowym „Tur” Turze Rogi, Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizacja Dożynek była możliwa dzięki wsparciu wielu firm i instytucji: firmy Vivenge z Siedlec, firmy „Żwirkop” ze Szczygłów Górnych, Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowego Agro-Top z Gręzówki, firmy Łuksja Sp. z o.o., firmy Inter Com Komputery z Łukowa, firmy Foldruk Media z Siedlec, Banku BGŻ BNP Paribas Oddział w Łukowie, firmy NATURATUR z Turzych Rogów, firmy AN-MAR Wulkanizacja z Turzych Rogów, firmy Handlowo Usługowej TAMEX ze Szczygłów Górnych, firmy Usługi Transportowe z Turzych Rogów, firmy GINTER producent roślin ozdobnych z Turzych Rogów, Zakładu Robót Drogowych i Budowlanych MARKOP ze Szczygłów Górnych, Zakładów Mięsnych Łmeat-Łuków S.A., Przedsiębiorstwa Usługowo Handlowego MEL-KAN z Ryżek, Lokalnej Grupy Działania „Razem ku lepszej przyszłości”, Banku Spółdzielczego w Łukowie, firmy Concordia Polska Oddział Łuków, firmy STALLUK z Turzych Rogów, Raiffeisen Bank placówka w Łukowie, firmy Lukman Multimedia Łuków.