Gmina Łuków: Radni za zmianami studium zagospodarowania - IAS24
Rada Gminy Łuków wprowadziła ułatwienia dla inwestorów, którzy chcą budować duże obiekty inwentarskie i prowadzić działalność usługowo-przemysłową w rejonie podstrefy ekonomicznej.Podczas marcowej sesji radni zmienili studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, umożliwiając budowę chlewni, kurników i dużych obór poza terenem zwartej zabudowy. - Dotychczasowe przepisy pozwalały na lokalizację takich inwestycji w odległości 100 metrów od drogi, czyli w granicach pasa drogowego. Po zmianie studium duże obiekty inwentarskie, które potencjalnie mogą być uciążliwe dla innych mieszkańców, rolnicy będą mogli stawiać 400 metrów od zwartej zabudowy - tłumaczy wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.
Ponadto rada zmieniła studium dla części sołectw Łazy, Jeziory i Gołąbki. - W tym przypadku chodzi o takie zmiany, które umożliwią wykorzystanie na cele usługowo-przemysłowe terenów przy planowanej drodze do podstrefy. Niebawem rozpoczynamy budowę trasy o bardzo dobrej jakości, i chcielibyśmy dać szansę na prowadzenie przy niej takiej działalności - mówi wójt Osiak. Przetarg na budowę drogi ma być ogłoszony w najbliższych dniach. Teraz do podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łazach można dojechać trzema drogami, ale żadna z nich nie spełnia wymogów już działających czy potencjalnych inwestorów. Nowa ma mieć 6-metrową jezdnię, odwodnienie i 1,5-metrowe utwardzone pobocza.
Od marcowej sesji Rada Gminy Łuków działa już w pełnym składzie, ponieważ ślubowanie złożył nowy radny Paweł Durka. Zastąpił on Wojciecha Szczygła, który od 1 grudnia jest zastępcą wójta.