Gmina Łuków: Optymistyczny plan finansowy - IAS24
W przyszłym roku nie będzie podwyżki podatków w gminie Łuków. Będą za to inwestycje warte w sumie około 4,5 miliona złotych, a zadłużenie gminy powinno spaść poniżej 20 procent.Takie wnioski nasuwają się po ogólnej analizie budżetu na 2014 rok, który w piątek 20 grudnia zaakceptowała Rada Gminy. Podczas głosowania wszyscy radni opowiedzieli się za przyjęciem uchwały budżetowej.
Planowane na przyszły rok dochody szacuje się na ponad 45 milionów 800 tysięcy złotych, natomiast wydatki to kwota około 47 milionów 170 tysięcy.
Jedną z najważniejszych inwestycji będzie rozpoczęcie budowy drogi do podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park WISŁOSAN w Łazach. - Obecnie do terenów inwestycyjnych prowadzą trzy drogi i właściwie żadna nie spełnia wymogów trasy dojazdowej dla ciężkich samochodów, dowożących surowce i wywożących wyprodukowany w podstrefie towar - ocenia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Łuków Mariusz Osiak. Projekt techniczny nowej drogi jest już gotowy, a pieniądze na ten cel gmina chce pozyskać z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. - Ma my nadzieję, że je otrzymamy, bo w przyszłości planowana trasa mogłaby być elementem wschodniej obwodnicy Łukowa, ale nawet jeśli dofinansowanie nie zostanie przyznane jesteśmy zdeterminowani, by choćby fragmentami tej trasy wybudować. Ta droga musi powstać, jeśli chcemy poważnie myśleć i zainteresowaniu potencjalnych inwestorów - dodaje wójt Osiak. Władze gminy już konsultowały ten pomysł z właścicielami gruntów, które na podstawie specustawy drogowej mają być od nich wykupione, by móc tędy poprowadzić nową trasę.
W latach 2012 i 2013 bardzo dużo odcinków w gminie Łuków zostało wyłożonych tłuczniem. Teraz samorząd chce kontynuować ten kierunek i wyłożyć je asfaltem. Dotyczy to na przykład trasy w Sulejach, łączącej gminę Łuków z sąsiednią gminą Trzebieszów, drogi w Gołaszynie "za rzeką", która łączy trasę krajową nr 63 z drogą gminną, a także drogi w Gołąbkach. Nowe nawierzchnie są też planowane w Dąbiu za cmentarzem do terenów zabudowanych, a także w Starym Aleksandrowie. W tym drugim przypadku gmina chce wzmocnić istniejąca trasę, zanim swoją działalność w tej miejscowości rozpoczną dwie nowe firmy transportowe. Oprócz tego, gmina przejmie też część zadań drogowych od powiatu łukowskiego. Dzięki temu będzie mogła zająć się trasą między Suchocinem a Kownatkami oraz chodnikami w Strzyżewie i Nowej Gręzówce. Ponadto w przyszłorocznym budżecie zaplanowano około 1 miliona złotych na bieżące utrzymanie. - Razem z radnymi na początku roku przeprowadzimy wizytację gminy i wtedy postanowimy, które drogi i w jakiej technologii realizować. Czy mają to być trasy tłuczniowe czy asfaltowe - mówi Mariusz Osiak. W ten sposób w 2014 roku sieć dróg gminnych może się powiększyć o prawie 5 kilometrów.
Poza wydatkami na inwestycje drogowe samorząd zamierza rozbudowywać infrastrukturę społeczną oraz wodociągową i kanalizacyjną. W przyszłym roku gmina chce dokończyć budowę świetlic wiejskich w Karwaczu i Malcanowie, co ma kosztować około 700 tysięcy złotych. Na wodociągi i kanalizację zamierza wydać około 500 tysięcy złotych. Sieć będzie budowana m.in. w tych częściach gminy, które jeszcze nie są zagospodarowane, ale jest duże zainteresowanie nimi wśród potencjalnych inwestorów.
Podczas piątkowej sesji w formie autopoprawki zostało dopisanych kilka inwestycji, na które gmina chce pozyskać środki z Lokalnej Grupy Działania "Razem ku lepszej przyszłości". Chodzi o urządzenie placów zabaw w Sulejach, Zarzeczu Łukowskim i Szczygłach Dolnych, pożyczka dla Gminnego Ośrodka Kultury na organizację obchody 70 rocznicy obozu Armii Krajowej w Rezerwacie "Jata" oraz dotację dla biblioteki na materiały promujące gminę. Wnioski o przyznanie dotacji właśnie zostały złożone. Decyzje o dofinansowaniu powinny być znane na początku roku.
W budżecie nie zostały ujęte pieniądze, które gmina otrzyma jako zwrot już poniesionych kosztów inwestycji, ale procedura refundacyjna jeszcze się nie zakończyła. Chodzi na przykład o budowę świetlic wiejskich w Karwaczu i Malcanowie oraz tak zwane małe projekty. Do tego dochodzi ponad 800 tysięcy subwencji przedszkolnej oraz ponad 100 tysięcy zwrotu środków, które samorząd wydzielił na fundusz sołecki.
Chociaż z zapowiedzi ministerstwa finansów, dotyczących udziału samorządu w podatkach i subwencjach wynika, że w przyszłym roku zmniejszą się one o niebagatelną kwotę prawie 3,5 miliona złotych, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak jest optymistą. - Wierzę, że te prognozy są oparte na zbyt pesymistycznych założeniach, które nie sprawdzą się w rzeczywistości - mówi Mariusz Osiak. Jego zdaniem przyjęty w piątek budżet jest realny i powinien zostać wykonany nawet z pewną nadwyżką.