Gmina Łuków: Nietypowe muzeum - IAS24
W Gołaszynie w gminie Łuków znajduje się rezerwat „Kra Jurajska”, chroniący skamieniałości amonitów. Chociaż stopień ich zachowania jest ewenementem na skalę światową, fakt ten nie jest znany szerszej grupie osób mieszkających nawet w najbliższej okolicy rezerwatu.
Promocji tych walorów ma służyć wirtualne Muzeum Amonitów, powstałe dzięki środkom z Unii Europejskiej. Pieniądze na jego utworzenie pomysłodawcy pozyskali za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Razem ku lepszej przyszłości”, której Gmina Łuków jest jednym z członków.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia stwierdzili, że szerszych opracowań popularnonaukowych, dotyczących rezerwatu „Kra Jurajska” nie ma. Wprawdzie informacje o łukowskich amonitach można znaleźć w internecie, ale są one niekompletne i często powielane przez różne źródła.
Teraz można je znaleźć w jednym miejscu na stronie: www.muzeumamonitow.pl. Oprócz podstawowych wiadomości, wyjaśniających m.in. co to są amonity, małże czy otwornice oraz skąd przed setkami milionów lat znalazły się w okolicach Łukowa, w muzeum internauci znajdą także zdjęcia skamieniałości, modele w 3D oraz fachową literaturę przedmiotu. Utworzenie i utrzymanie takiej placówki byłoby bardzo kosztowne, dlatego na razie powstało „muzeum wirtualne”. Autorzy pomysłu zakładają jednak, że jeśli znajdą na to pieniądze, w przyszłości placówka będzie funkcjonować także „w realu”.
Inicjatorzy przedsięwzięcia dziękują za pomoc w jego realizacji: Muzeum Regionalnemu, Zespołowi Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta i I Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie oraz Michałowi Świdrowi i Cezaremu Soszce.