mapa strony   |
SmodCMS

 

IV Pieszy Rajd Śladami kpt. „Ostoi”

06.05.2019 r.

Gmina Łuków

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik” wraz z partnerami organizacyjnymi – Łukowskim Stowarzyszeniem Rozwoju, Mazowieckim Towarzystwem Strzeleckim im. Marszałka J. Piłsudskiego gminami Łuków i Wiśniew oraz Nadleśnictwem Łuków, zapraszają w dniach 15-16 czerwca br. na IV Pieszy Rajd Śladami kpt. „Ostoi”. Celem Rajdu jest uczczenie pamięci bohaterów polskich podziemnych formacji wojskowych, walczących z okupantami w okresie II Wojny Światowej, w szczególności żołnierzy z lasów łukowskich. Rajd będzie wiódł szlakiem miejsc związanych z ludźmi, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny, jego baza będzie zlokalizowana w miejscu biwakowym rezerwatu Jata.

Organizatorzy i partnerzy zapraszają do wspólnej wędrówki jedną z wybranych tras w pięknych okolicznościach przyrody, do czuwania przy ognisku i spania pod namiotem. W bazie Rajdu zapewniają liczne atrakcje, wśród nich: prezentację uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia żołnierskiego, dioramę obozu partyzanckiego z udziałem rekonstruktorów ze ŚZŻAK Koło Łuków, a także szereg konkursów i atrakcji dla dzieci i dorosłych. Szczegóły, trasy i regulamin Rajdu zostaną udostępnione wkrótce na portalach internetowych www.tphOrlik.org.pl i na www.lukow.ug.gov.pl

Już teraz rezerwujcie Państwo termin w swoich kalendarzach :) Zachęcamy też do polubienia wydarzenia na Facebooku, aby być na bieżąco https://www.facebook.com/events/637179986742966/

 


08.05.2019 r.

Gmina Łuków

Tradycyjnie już w drugiej połowie czerwca wyruszy Pieszy Rajd Śladami kpt. Ostoi

Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II Wojny Światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Podziemnego Państwa Polskiego, w szczególności I Batalionie 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Jego celami są: upamiętnienie bohaterów tamtego okresu, w sposób szczególny patrona Rajdu kpt. Wacława Andrzeja Rejmaka ps. „Ostoja”, a także jego podkomendnych oraz przypomnienie wartości, za które walczyli i oddawali życie żołnierze z Jaty. Rajd jest również okazją do miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz poznania urokliwego zakątka Ziemi Łukowskiej. Nie jest on wyścigiem, a turystyczną wyprawą.

Uczestnicy będą mieli do wyboru 4 trasy – 25-kilometrowe z Łukowa, Wiśniewa bądź Stoczka Łukowskiego; 10-kilometrową z Gręzówki dla dzieci i ich opiekunów oraz wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą wyruszyć na dłuższy wariant trasy. Wszyscy w godzinach popołudniowych spotkają się w Bazie Rajdu, która w tym roku zlokalizowana będzie w leśnictwie Jata, nieopodal zbiornika wodnego. W Bazie Rajdu organizatorzy zapewniają liczne atrakcje, wśród nich: prezentację uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia żołnierskiego, dioramę obozu partyzanckiego z udziałem rekonstruktorów ze ŚZŻAK Koło Łuków, a także szereg konkursów i niespodzianek dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy wezmą również udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych w Jej obronie.

Do udziału w Rajdzie zapraszają – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik” wraz z partnerami organizacyjnymi – Łukowskim Stowarzyszeniem Rozwoju, Mazowieckim Towarzystwem Strzeleckim im. Marszałka J. Piłsudskiego gminami Łuków i Wiśniew oraz Nadleśnictwem Łuków.

Zapisy prowadzone są w dniach od 15 maja do 7 czerwca br.

Do pobrania:

  1. Regulamin rajdu - dokument PDF
  2. Mapy i opis - dokument PDF
  3. Ramowy program rajdu - dokument PDF

 


18.06.2019 r.

Pieszy Rajd Śladami kpt. Ostoi każdego roku gromadzi więcej uczestników. W miniony weekend odbył się już po raz czwarty i wzięło w nim udział blisko 140 osób. Niezrażeni warunkami pogodowymi, wyruszyli na szlak zarówno dorośli, jak i dzieci, żeby wspólnie uczcić tych, którzy przed laty oddali życie za wolność Ojczyzny.

Dorośli uczestnicy zanim wyruszyli w trasę, spotkali się na łukowskim cmentarzu, obok pomnika poległych pod Gręzówką żołnierzy I Bat. 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Tu po odśpiewaniu hymnu narodowego, organizatorzy powitali uczestników Rajdu, a prezes łukowskiego koła Światowego Koła Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Grafik przedstawił rys historyczny bitwy pod Gręzówką. Z cmentarza udali się Bulwarem 100-lecia Odzyskania Niepodległości w trasę liczącą blisko 30 km, by późnym wieczorem spotkać się w bazie Rajdu zlokalizowanej w rezerwacie przyrody Jata. Po drodze mijali rondo Jana Dębskiego – zmarłego przed kilkoma laty żołnierza NSZ i AK, zasłużonego członka Światowego Związku Żołnierzy AK (ŚZŻAK) Koło Łuków, następnie skierowali się po pomnik legendarnego dowódcy z Jaty ppłk. Wacława Rejmaka pseud. Ostoja, wspomnienie którego zawarte jest w nazwie Rajdu. Po krótkiej refleksji i zapaleniu zniczy, grupa udała się ul. Zimna Woda i miejscowością Ławki do Lasu Kryńszczak. Na krótko piechurzy zatrzymali się obok pomnika upamiętniającego 25 żołnierzy I Bat. 35 pp. AK z Jaty poległych w walce z Niemcami. Przemierzając kolejne kilometry, minęli po drodze jeszcze jedno upamiętnienie ppłk. Wacława Rejmaka – rondo w Gręzówce noszące imię dowódcy. Ostatni etap trasy wiódł przez miejscowość Klimki i Krzywoborskie Łąki, a przemierzyły go wspólnie obie grupy – dorosłych i dzieci. Ponad 60-osobowa grupa dzieci z opiekunami wyruszyła na szlak spod pomnika Żołnierzy Kampanii Wrześniowej, Partyzantów i Ofiar Zbrodni Hitlerowskich zlokalizowanego na cmentarzu w Gręzówce. Tam z młodymi rajdowiczami spotkał się miejscowy proboszcz ks. Adam Krasuski, który opowiedział pokrótce o pacyfikacji Gręzówki i żołnierzach poległych w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. 10-kilometrowa trasa wiodła Dąbrówką i leśnictwem Jata z uwzględnieniem przystanku obok pomnika ks. Stanisława Brzóski – dowódcy Powstania Styczniowego, którego sylwetkę zaprezentował uczestnikom Rajdu Krzysztof Koper – uczeń z gminy Łuków, laureat wielu olimpiad historycznych. Chwilę potem obie grupy połączyły się i wspólnie dotarły do bazy.

Tu po odpoczynku, wszyscy spotkali się przy ognisku, by słuchać opowieści partyzanckich, śpiewać pieśni patriotyczne, brać udział w konkursach i festiwalu filmów historycznych. Dr Mariusz Sawa z Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa przy lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował temat upamiętnień historycznych na Ziemi Łukowskiej, Michał Świder z Towarzystwa Historyczno-Przyrodniczego „Orlik” przedstawił walory przyrodnicze rezerwatu Jata, a Zbigniew Nowosielski – prezes Biura Rekonstrukcyjno–Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej, syn kpt. Henryka Nowosielskiego ps. Vickers, opowiedział anegdoty z życia partyzanckiego. Obecny w bazie Rajdu radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł przekazał dyplom uznania z medalem wojewody lubelskiego łukowskiemu kołu ŚZŻAK z okazji jego jubileuszu 30-lecia. Pamiątkę odebrał Bolesław Skwara – żołnierz AK i członek zarządu tegoż koła. Gośćmi wydarzenia byli również p.o. prezesa ŚZŻAK Koło Trzebieszów Tadeusz Brzozowski i członkowie tego koła. Nawiązaniem do wojskowych doświadczeń była grochówka, którą częstowała wspierająca od lat Rajd Elżbieta Dynek.

Drugiego dnia – w niedzielę, uczestnicy Rajdu udali się pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej, by tam uczestniczyć we mszy św., sprawowanej przez ks. Wojciecha Majewskiego – kapelana Rajdu i ks. Bogumiła Lempkowskiego z Siedlec – uczestnika Rajdu, w asyście diakonów i kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Po mszy apel poległych przeprowadzili kadeci Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, a wójt gminy Łuków Mariusz Osiak – jeden ze współorganizatorów Rajdu skierował do obecnych słowa podziękowania za liczne uczestnictwo w wydarzeniu i zachowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za wartości najwyższe. Następnie piechurzy złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Tego samego dnia w bazie Rajdu odbyły się zajęcia cieszące się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych - strzelanie amunicją ćwiczebną z broni historycznej i z paintballa oraz rzut granatem do celu. Była także okazja do obejrzenia umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego z epoki, a także wystawy zdjęć żołnierzy obwodu AK Łuków. Do wspólnych zabaw i konkursów zaprosiło rajdowiczów Nadleśnictwo Łuków.

Na pamiątkę udziału w Rajdzie jego młodzi uczestnicy otrzymali dyplomy, a starsi znaczki okolicznościowe.

IV Pieszy Rajd Śladami kpt. „Ostoi” odbył się w dniach 15 - 16 czerwca. Jego organizatorami byli Światowy Związek Żołnierz Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, zaś partnerami: gminy Łuków i Wiśniew, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Mazowieckie Towarzystwo Strzeleckie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nadleśnictwo Łuków. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. Leszek Żukowski. Organizacyjnie wsparli Rajd Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, firmy MARKOP Mariola i Julian Krasnodębscy i MEL-KAN Kazimierz Jakubiak.

Komendę Rajdu stanowili: honorowy komendant Rajdu Ryszard Grafik - prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, komendant Sylwester Muszyński, zastępca komendanta Sławomir Smolak, koordynator Rajdu Robert Wysokiński, kwatermistrz – Paweł Pniewski, kapelan Rajdu – ks. Wojciech Majewski, członkowie komendy: Katarzyna Kuć, Mariusz Osiak oraz kierownicy tras Krzysztof Kowalczyk i Maciej Fajzetel.

Wśród uczestników tegorocznego wydarzenia byli uczniowie ze szkoły mundurowej – Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym oraz ze szkół w Świdrach i Jedlance, a także grupa rowerowa z Siedlec.

 

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Fot. Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”

Opublikowano dnia: 2019-05-06 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2019-06-18
| Wróć do listy artykułów